Scroll down

Aktualności

kadr Aktualności, Wielka Sztuka w Kinie

WENECJA. AWANGARDA BEZ GRANIC /Wielka Sztuka w Kinie/

1 grudnia, 2022, 19:00

Kino Regis poleca kolejny dokument z cyklu „Wielka Sztuka w Kinie”, poświęcony tym razem nie konkretnemu artyście, ale specyficznemu miastu. Istnieje od 1600 lat, a wciąż pozostaje wyjątkowa. Wenecja. Na projekcję „Wenecja, Awangarda bez granic” kino zaprasza w dniu 1 grudnia, o godz. 19.00.

kadrCanale Grande i inne, kultowe wręcz miejsca, zapisane w pamięci, nawet jeśli nie widziane na żywo. Bogactwo muzeów, szaleństwo zabawy i barwne refleksy wody na płótnach Turnera, karnawał i splendor, niesamowite wille na wyspie Lido i prestiżowy Festiwal Filmowy, pejzaże Canaletta, dzieła takich artystów jak Bellini, Tycjan, Tintoretto, Veronese…

Nęcąca urokiem dekadencji, a jednocześnie prężnie w czołówce. Od początku pełna sprzeczności, kosmopolityczna Wenecja zawsze była miastem handlowej i kulturalnej wymiany ze Wschodem, miastem otwartym na przyszłość i jej inspiracje. Wenecja poddawała się gorączce nieustannego odkrywania jej na nowo przez jej mieszkańców i podróżnych. Pozwalała, by jej tożsamość wciąż się kształtowała i nie uległa skostnieniu.

kadrCarlo Cecchi, mistrz włoskiego teatru, który pracował z wielkimi intelektualistami i twórcami kultury XX wieku, przybliża nam pamięć tego miasta. Wenecję chłonie również Hania Rani. Ceniona młoda polska pianistka i kompozytorka, genialna artystka sceny współczesnej muzyki poważnej, w muzeach i wąskich uliczkach szuka inspiracji, by skomponować ścieżkę dźwiękową do tegoż filmu.

Dwa spojrzenia rożnych pokoleń łączy w jedną opowieść narratorka, Lella Costa. Głos włoskiej aktorki przypomina: Wenecja zawsze była kobietą.

Czas trwania: 90 minut, polskie napisy.

Wielka Sztuka w Kinie: „Wenecja. Awangarda bez granic”
Reż.: Michele Mally
Kino Regis, duża sala, bilety: 20 zł.

Bilety online: TUTAJ

Przejdź do treści