Scroll down

Aktualności

slider filmu gaugin Aktualności, Wielka Sztuka w Kinie

Wielka sztuka w Kinie: “Gauguin na Tahiti. Raj utracony”

17 czerwca, 2021, 19:00

Na 17 czerwca (godz. 19.00) Kino Regis zaprasza na kolejny odcinek cyklu “Wielka Sztuka w Kinie”. Bohaterem tej części będzie francuski postimpresjonista Paul Gauguin.

Paul Gauguin jest postacią budzącą wyjątkowe emocje w świecie sztuki. Buntownik, który poświęcił wygody zachodniego społeczeństwa, by szukać artystycznego spełnienia na wyspach Oceanu Spokojnego? Czy może hipokryta i degenerat, który utrwalił egzotyczne klisze społeczne i wykorzystywał swój status, by omamiać kobiety z tropikalnego raju?

Film „Gauguin na Tahiti. Raj utracony” opowiada o czasie, kiedy ten przedstawiciel postimpresjonizmu, jeden z najznakomitszych malarzy XX wieku, przebywał na Tahiti. Jego malarstwo nabrało wtedy monumentalnej prostoty. Artysta swym obrazom nadawał tytuły w języku miejscowym, podkreślając przez to ich odmienność od twórczości paryskiej; odbijała się w nich zmysłowa bujność przyrody i ludzi tropików, pochwała uduchowienia i szlachetnej pierwotności bytowania Maorysów.

kadr obrazu GauginOd Tahiti i archipelagu Markizów, gdzie żył i tworzył Paul Gauguin, po amerykańskie placówki (The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Art Institute of Chicago, National Gallery of Art w Waszyngtonie, Museum of Fine Arts w Bostonie), w których zachowane są jego wyjątkowe dzieła, reżyser Claudio Poli zabiera widza w wyjątkową podróż przez życie odkrytego na nowo rewolucjonisty współczesnego malarstwa.
Czas trwania 90 minut, polskie napisy.

ART BEATS – WIELKA SZTUKA W KINIE
To cykl filmów dokumentalnych prezentujących najwspanialsze zabytki – malarstwa, rzeźby i architektury. Wśród prezentowanych artystów pojawią się najwybitniejsi przedstawiciele doby Renesansu, jak Rafael Santi czy Leonardo da Vinci, wśród budowli mediolański Teatro alla Scala i watykańska bazylika Świętego Piotra. Proponujemy widzom kina wspólne zwiedzanie Galerii Uffizi we Florencji, oglądanie piekielnych wizji Botticellego i poznawanie historii dzieł Caravaggia.

Wielka Sztuka w Kinie – Gauguin na Tahiti. Raj utracony
reż.: Claudio Poli
17.06.2021, godz.19.00
Kino Regis, duża sala, bilety: 20 zł.

Przejdź do treści