Scroll down

Aktualności

kadr Aktualności

KFF: “ULA” – dokument o Urszuli Dudziak

26 października, 2023, 19:00

Kino Regis wraz z Krakowską Fundacją Filmową zapraszają na kolejny film przeglądu najlepszych dokumentów 63. KRAKOWSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO.  Tym razem obejrzymy dokument muzyczny przedstawiający z bliska jedną z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych – Urszulę Dudziak.

 

„To jest kolebka naszej ukochanej muzyki. Tam musimy się sprawdzić” – w taki sposób Michał Urbaniak przekonał polską wokalistkę jazzową Urszulę Dudziak, żeby wyruszyła z nim na podbój USA.

Film jest zapisem tej fascynującej i burzliwej podróży, opowiadanej zza kadru przez samą artystkę – skądinąd wyborną gawędziarkę. Jego tworzywem są archiwalia przybliżające PRL lat 60. czy Nowy Jork w latach 70. i 80. oraz sama muzyka. Słuchając scatowych wokaliz, poznajemy Dudziak jako kobietę, imigrantkę i przede wszystkim nadzwyczajną artystkę, tworzącą z największymi osobowościami jazzu.

 

Reżyserka:

zdjęcie reżyserkiAGNIESZKA IWAŃSKA -dziennikarka. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Prawa i Administracji. Ukończyła kurs dokumentalny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Prowadziła telewizyjny magazyn kulturalny „Sztukateria”, „Jazda kulturalna” oraz „Rozmowy niepolityczne”. Autorka monodramu „Życie to nie grzech” na podstawie autobiografii Urszuli Dudziak. Od 2005 jest członkinią Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Film „Ula” jest jej debiutem reżyserskim.

Bilety: 12 zł

Więcej o przeglądzie: Tutaj

 

 


Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

64. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 26 maja do 2 czerwca 2024 roku. https://www.krakowfilmfestival.pl

 

Przejdź do treści