Scroll down

Aktualności

baner Aktualności, DKF Aktualności

DKF: „Opadające liście” Akiego Kaurismäkiego

18 kwietnia, 2024, 19:00

DKF „Maciste” zaprasza 18 kwietnia na słodko-gorzką opowieść o życiowych outsiderach, którzy nieustannie poszukują szczęścia – film: „Opadające liście”. Najważniejszy fiński reżyser Aki Kaurismäki przedstawia nam obraz będący celebracją małych chwil i niepozornych gestów, gdzie jest miejsce na humor, wzruszenie, głęboki humanizm, ale i komentarz do aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych. Początek o godz. 19.00. Prelekcję przed filmem wygłosi: dr Maciej Stroiński.


W tym filmie wiara do znajdowania światła w ciemności nigdy nie wydaje się ani trochę fałszywa czy naiwna.

David Ehrlich, Indiwire

O filmie:

kadrAnsa to małomówna pracowniczka lokalnego supermarketu, Holappa z kolei zarabia na życie na budowie. Łączy ich szlachetne usposobienie oraz pasmo kolejnych porażek, jakich oboje na każdym kroku doświadczają. Kobieta straciła właśnie pracę, bo jej przełożonym nie spodobał się ludzki gest, na jaki się zdobyła, mężczyzna natomiast zmaga się z poważnym problemem alkoholowym.
Spotykają się przypadkiem, na imprezie karaoke. Od pierwszej chwili widać, że tych dwoje zupełnie nieprzystosowanych do dzisiejszego świata bohaterów to bratnie dusze. Ciągnie ich do siebie, choć towarzyszy temu nutka niepewności. W końcu życie było dla nich do tej pory raczej pasmem niepowodzeń i bolesnych rozczarowań. Na naszych oczach kwitnie jednak niewinne, piękne uczucie, choć w tle, co słyszymy w radiowych odbiornikach, rozgrywają się dramatyczne wydarzenia związane z rosyjską inwazją na Ukrainę

 

zdjęcie reżyseraReżyser:
Aki Kaurismäki – fiński reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Urodził się w 1957 roku w Orimattila. Swą filmową karierę rozpoczął od współpracy ze starszym bratem Miką przy filmie „The Liar” (1981), gdzie współtworzył scenariusz i wcielił się w główną rolę. Samodzielnie zadebiutował dwa lata później „Zbrodnią i karą”, adaptacją klasycznej powieści Fiodora Dostojewskiego. Kolejne produkcje Kaurismäkiego cieszyły się sporym zainteresowaniem, zwracając na niego uwagę filmowego świata. W 2002 roku „Człowiek bez przeszłości” zdobył Grand Prix i Nagrodę Jury Ekumenicznego na festiwalu w Cannes. Jego filmy określane są jako pełne humanizmu czarne komedie, których bohaterami zwykle są outsiderzy, ludzie na marginesie społeczeństwa, próbujący odnaleźć własną drogę.

 

Wybrana filmografia:
2023 Opadające liście
2017 Po tamtej stronie
2011 Człowiek z Hawru
2006 Światła o zmierzchu
2002 Człowiek bez przeszłości
1996 Dryfujące obłoki
1994 Leningrad Cowboys spotykają Mojżesza
1994 Tatiana
1992 Życie cyganerii
1990 Wynająłem płatnego mordercę
1990 Dziewczyna z fabryki zapałek
1989 Leningrad Cowboys jadą do Ameryki
1988 Ariel
1987 Hamlet robi interesy
1986 Cienie w raju
1983 Zbrodnia i kara
1981 Saimaa-ilmiö

BILETY ONLINE: TUTAJ


OPADAJĄCE LIŚCIE (2023)
Kino Regis, ul. Regis 1
Bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u
Organizatorzy: DKF „Maciste”, kino Regis, Miejski Dom Kultury

 

Działalność “DKF Maciste” współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Przejdź do treści