Scroll down

Aktualności

kadr Aktualności, DKF Aktualności

DKF: „GODLAND” Hlynura Pálmasona

16 lutego, 2023, 19:00

DKF „Maciste” zaprasza w dniu 16 lutego (godz. 19.00) na przebój festiwalu w Cannes, najnowszy film Hlynura Pálmasona – „Godland”. Obraz ten jest wirtuozerskim popisem reżyserii, przepięknie sfilmowanym kinem drogi i opowieścią pełną czarnego humoru.
Prelekcję do filmu przeprowadzi dr Maciej Stroiński.

 

„Obezwładniające pięknem krajobrazu, oszałamiające wizualną surowością, monumentalne, a zarazem będące bardzo blisko człowieka – to obrazy, które włażą pod powieki” (Dawid Dróżdż / wyborcza.pl)

 

Ten film idealnie oddaje islandzkiego ducha: otula pięknem, przeszywa chłodem, żeby zaraz – niczym gejzer – wybuchnąć gorącymi emocjami. To jednocześnie opowieść o tym, że czasem trzeba dotrzeć na kraniec świata, żeby zrozumieć samego siebie.

kadrSpektakularne, dramatyczne, a przy tym kapryśne pejzaże Islandii na bieżąco referują nam stan ducha bohaterów: wizualizują surowość zasad, portretują zlodowacenia duszy, zapowiadają spiętrzenie konfliktów. Przez zimne strumienie, nagie skały i szmaragdowe mchy zmierza ku nowej parafii luterański ksiądz Lucas (Elliott Crosset Hove). Młodemu Duńczykowi towarzyszy lokalny przewodnik Ragnar (Ingvar Sigurðsson). Od początku ich relacja pełna jest napięć, bowiem kapłan ma misję i pasję kolonizatora, którym starzec uparcie się przeciwstawia. „Godland” jest filmem o kamienistej drodze życia, samotności i relacjach z Bogiem. Ale także o artyście, który zamraża i utrwala życie na szklanych negatywach – zupełnie jak lodowiec.

Reżyser:

Hlynur Pálmason – fotograf, filmowiec i malarz. Z pochodzenia Islandczyk, ukończył szkołę filmową w Kopenhadze. W 2017 roku zadebiutował w pełnym metrażu filmem „Zimowi bracia”, który spotkał się z gorącym przyjęciem na wielu festiwalach: w Locarno (m.in. nagroda dla najlepszego aktora), w Toronto, na Camerimage (najlepszy debiut operatorski) i na Nowych Horyzontach we Wrocławiu (nagroda FIPRESCI). Został też uznany za najlepszą duńską produkcję. Do realizacji „Białego, białego dnia” Pálmasona zainspirowała seria własnych fotografii „A White Day”. Najnowsza produkcja Pálmasona „Godland” znalazła się w sekcji Un Certain Regard podczas ostatniego festiwalu w Cannes.

 


GODLAND (2022)

Kino Regis, ul. Regis 1

Bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u

Organizatorzy: DKF „Maciste”, kino Regis, Miejski Dom Kultury

Działalność “DKF Maciste” współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Przejdź do treści