Scroll down

Aktualności

baner Aktualności

Wieczór Oscarowy

11 marca, 2023, 16:00

Miejski Dom Kultury i kino Regis zapraszają 11 marca br. – tuż przed ceremonią rozdania Oscarów – na „Wieczór Oscarowy”. Ta cykliczna impreza znowu pojawia się w kalendarzu kulturalnym, po dwuletniej przerwie spowodowanej ograniczeniami związanymi z pandemią.

Obejrzymy trzy nominowane do Oscara filmy – w tym polskie “IO” w reż. Jerzego Skolimowskiego, które otrzymało nominację w kategorii „Najlepszy film międzynarodowy”. „IO” jak i kolejny film – „Aftersun” (laureat 17 nagród filmowych i aż 39 nominacji) zobaczymy w bocheńskim kinie po raz pierwszy. Natomiast ostatnia propozycja to obraz, który gościł już na ekranie kina Regis, przy okazji spotkań DKF „Maciste”. Pojawi się on jednak ponownie, gdyż zebrał najwięcej – aż 11 nominacji do Oscara i jest głównym faworytem do statuetki, w kilku kategoriach. Obraz zobaczymy w rozszerzonej wersji, z reżyserskimi dodatkami.

Harmonogram projekcji:

  • AFTERSUN, 1 nominacja (Najlepszy aktor pierwszoplanowy). Seans o godz. 16.00 

  • IO, 1 nominacja (Najlepszy film międzynarodowy). Seans o godz. 18.15

  • WSZYSTKO WSZĘDZIE NARAZ, 11 nominacji (Najlepszy(a): film, aktorka pierwszoplanowa x2, aktor drugoplanowy, aktorka drugoplanowa, reżyser, scenariusz oryginalny, muzyka oryginalna,  piosenka, kostium, montaż). Seans o godz. 20.15

Tradycyjnie, projekcjom towarzyszyć będzie atmosfera filmowego święta, na którą złożą się m.in. dostępny dla wszystkich, którzy zakupią bilet(y): barek kawowy, przekąski, oscarowy wystrój, prezentacje multimedialne i losowanie upominków.

Opisy filmów:

plakatAftersunreż. Charlotte Wells, obsada: Paul Mescal, Frankie Corio, Celia Rowlson-Hall. Wlk. Brytania/USA, dramat, 102 minuty. Zachwycająca rola Paula Mescal w fenomenalnym duecie z debiutującą na wielkim ekranie Frankie Corio, którą okrzyknięto odkryciem roku. Najlepszy film roku według redakcji IndieWire, The Guardian oraz Sight and Sound. Małe-wielkie arcydzieło, czuły jak „C’mon, C’mon”, chwytający za serce jak „The Florida Project” film produkcji nagrodzonego Oscarem Barry’ego Jenkinsa („Moonlight”). Czarny koń sezonu nagród, już ponad 200 nominacji i wyróżnień; m.in. nominacja do Oscara, 7 nagród BIFA, w tym dla Najlepszego Filmu, 4 nominacje BAFTA, 4 nominacje Gotham Awards, 5 nominacji Film Independent Spirit Awards. Jeden z najlepiej ocenianych filmów ostatnich miesięcy: 95% pozytywnych recenzji na Rotten Tomatoes i Metacritic. Aftersun” to pełnometrażowy debiut reżyserski Szkotki Charlotte Wells, inspirowany jej własną historią. Wells porusza w nas najczulsze struny, budując swój film z nostalgicznych impresji i ulotnych emocji związanych z autentycznym wyjazdem wakacyjnym z ojcem do tureckiego kurortu w latach 90. Reżyserka opowiada o dojrzewaniu i o byciu sobą w relacji dziecka z rodzicem. Jednym z producentów „Aftersun” jest Barry Jenkins, nagrodzony Oscarem za „Moonlight”. W tle słyszymy muzyczne hity lat 90. – od „Macareny”, przez „Losing My Religion”, aż po wymowny utwór „Under Pressure” w wykonaniu Davida Bowiego i Freddiego Mercury’ego (jedna z najbardziej poruszających scen tańca we współczesnym kinie).

plakatIOreż. Jerzy Skolimowski, obsada: Sandra Drzymalska, Isabelle Huppert, Lorenzo Zurzolo, Polska/Włochy, dramat, 88 minut. „IO” to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina. Historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Ten portret zbiorowy, który jednak nie traci z oczu pojedynczej mrówki, łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne. Swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla.

plakatWszystko wszędzie narazreż. Dan Kwan, Daniel Scheinert, obsada: Jamie Lee Curtis, James Hong, Stephanie Hsu, Ke Huy Quan, Michelle Yeoh, USA, akcja, komedia, science fiction, 149 minut. „Wszystko wszędzie naraz” to szalone połączenie kina akcji, komedii i science-fiction o niewiarygodnej bohaterce, od wizjonerskich twórców filmowych – Daniela Kwana i Daniela Scheinerta oraz producentów Anthony’ego i Joe Russo (Avengers: Endgame). Evelyn Wang, borykająca się z trudami codzienności mama w średnim wieku, natrafia na klucz do „multiwersum”: sieci przecinających się ze sobą światów, gdzie może zbadać wszystkie drogi życiowe, którymi nie poszła: począwszy od gwiazdy filmowej do uznanego szefa kuchni Teppanyaki. Kiedy pojawiają się mroczne siły, Evelyn będzie musiała wykorzystać wszystko co ma i wszystko czym kiedyś mogła być, aby ocalić to, co jest dla niej najważniejsze: jej rodzinę.
Dzięki niesamowitym scenom sztuk walki, lekkiemu humorowi w stylu pop oraz przyprawiającym o bicie serca emocjom, to epicki i porywający film, jakiego nigdy wcześniej nie widzieliście.


Wieczór Oscarowy w kinie Regis

11 marca 2023, start: godz. 16.00

Kino Regis, ul. Regis 1, duża sala

Bilety: 14 zł (seans)

Przejdź do treści