Scroll down

Aktualności

baner Aktualności

Wieczór Oscarowy

9 marca, 2024, 15:30

Miejski Dom Kultury i kino Regis zapraszają 9 marca br. – tradycyjnie tuż przed ceremonią rozdania Oscarów – na „Wieczór Oscarowy”. Początek o godz. 15.30.

Spośród nominowanych przez Akademię filmów, obejrzymy dwa pełnometrażowe obrazy oraz pięć filmów krótkometrażowych. Tak się złożyło, że zdecydowana większość filmów nominowanych do Oscara gościła już na ekranach naszego kina w regularnym repertuarze, dlatego też zobaczymy te filmy, z którymi bocheńscy widzowie nie mieli okazji się zapoznać.

Będzie to przede wszystkim nominowany w pięciu kategoriach „najbardziej polski” film całej stawki „Strefa interesów”. Obraz ten, w reżyserii Jonathana Glazera, twórcy „Under the Skin” oraz kultowych teledysków Massive Attack i Radiohead, jest polską koprodukcją, za którą – po stronie polskiej – odpowiadała Ewa Puszczyńska, producentka „Idy” i „Zimnej wojny”. Zdjęcia do „Strefy interesów” miały miejsce latem 2022 roku w Oświęcimiu. Poprzedziły je wnikliwe prace przygotowawcze, które reżyser prowadził przy współpracy z Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Kolejnym filmem, który zaprezentujemy, będzie nominowany w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny”, tunezyjski obraz „Cztery córki”. Film który jest połączeniem fabuły, dokumentu, policyjnej rekonstrukcji i psychodramy – był jedną z największych niespodzianek tegorocznego konkursu głównego w Cannes.

Nie zabraknie również lubianych ze względu na formę krótkich metraży. Obejrzymy 5 filmów fabularnych z tej kategorii: „Później”, „Niezłomny”, „Kawaler szczęścia”, „Czerwony, biały, niebieski” oraz last but not least „Zdumiewająca historia Henry’ego Sugara” w reżyserii Wesa Andersona z plejadą gwiazd (Benedict Cumberbatch, Ralph Fiennes, Ben Kingsley).

Tradycyjnie, projekcjom towarzyszyć będzie atmosfera filmowego święta, na którą złożą się m.in. dostępny dla wszystkich, którzy zakupią bilet(y): barek kawowy, przekąski, oscarowy wystrój, prezentacje multimedialne i losowanie upominków

logaPartnerami tegorocznego “Wieczoru Oscarowego” są firmy: Tygiel Cafe Bochnia, INTERMARCHE (Bochnia) oraz Gabinety Dietetyczne Bonne Santé (Bochnia, ul. Podedworze 1).

Harmonogram projekcji:

  • KRÓTKIE METRAŻE, 5 nominowanych filmów – godz. 15.30,
  • CZTERY CÓRKI, 1 nominacja (najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny) godz. 18.15,
  • STREFA INTERESÓW, 5 nominacji (najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepszy dźwięk, najlepszy film międzynarodowy) godz. 20.30.

Opisy filmów:

I. Krótkometrażowe Filmy Fabularne Nominowane do Oscara 2024:

Później (The After), reż. Misan Harriman, Wielka Brytania, 18 minut. Mocna i poruszająca historia Dayo (David Oyelowo; „Interstellar”, „Selma”), londyńczyka próbującego odzyskać siebie i na nowo odnaleźć się w społeczeństwie po tym, jak był świadkiem brutalnego incydentu w centrum miasta.

Niezłomny (Invincible), reż. Vincent René-Lortie, Kanada, 30 minut. Inspirowany prawdziwymi zdarzeniami, film opowiada o ostatnich 48 godzinach życia Marca-Antoine’a Berniera, 14-letniego chłopca desperacko pragnącego odzyskać wolność.

Kawaler fortuny (Knight of Fortune), reż. Lasse Lyskjær Noer, Dania, 25 minut. Strata bliskiej osoby, smutek, ryzyko żółtaczki i trumna – splot nieszczęśliwych okoliczności, które sprawiają, że Karl zaczyna mieć dość wszystkiego.

Czerwony, biały, niebieski (Red, White and Blue), reż. Nazrin Choudhury, USA, 23 minuty. Rachel (Brittany Snow; „Pitch Perfect”, „X”) jest samotną matką i żyje od wypłaty do wypłaty. Niespodziewana ciąża komplikuje jej i tak już wystarczająco trudną sytuację, więc dziewczyna postanawia przekroczyć granice stanu, aby dokonać aborcji. Los rzuca jej pod nogi kolejne kłody i kiedy Rachel zastanawia się nad ciągiem zdarzeń, które doprowadziły ją do tej podróży, odkrywa druzgocącą prawdę, która zmieni jej życie na zawsze.

Zdumiewająca historia Henry’ego Sugara (The Wonderful Story of Henry Sugar), reż. Wes Anderson, USA, 37 minut. Kolejna perełka filmowa od Wesa Andersona. Tym razem reżyser bierze na warsztat opowiadanie Roalda Dahla o bogatym mężczyźnie imieniem Henry Sugar, który odkrywa istnienie guru potrafiącego widzieć z zamkniętymi oczami. Milioner postanawia opanować tę umiejętność i wykorzystać ją w grach hazardowych. Na ekranie, jak zwykle u Andersona, plejada gwiazd: Benedict Cumberbatch (w tytułowej roli), Ralph Fiennes, Ben Kingsley czy Dev Patel

BILETY ONLINE: TUTAJ


plakatII. Cztery córkireż. Kaouther Ben Hania, obsada: Eya Chikhaoui, Tayssir Chikhaoui, Olfa Hamrouni, Nour Karoui, Majd Mastoura, Francja, Arabia Saudyjska, Niemcy, Tunezja, dokument fabularyzowany, 107 minuty. Bohaterką filmu jest Olfa (we własnej osobie, ale czasem zastępowana na ekranie przez aktorkę Hind Sabri), pochodząca z nizin matka czterech córek. Dwie najmłodsze występują w filmie, zniknięcie dwóch najstarszych (wcielają się w nie aktorki) jest tematem pasjonującego „śledztwa”. Ben Hania tropi siłę problematycznego międzypokoleniowego kobiecego przekazu, wydobywa na światło dzienne powszechnie akceptowaną domową i systemową przemoc, punktuje sposób, w jaki pozornie odległe przemiany polityczne kształtują los jednostek. Poruszające, niekiedy konfrontacyjne, z pewnością prowokacyjne i szalenie odważne „Cztery córki” są również wyznaniem wiary w siłę, wytrwałość i solidarność kobiet

BILETY ONLINE: TUTAJ


plakatIII. Strefa interesówreż. Jonathan Glazer, obsada: Sandra Hüller, Christian Friedel, Ralph Herforth , USA, Polska, Wielka Brytania, dramat, 105 minut. W „Strefie interesów” brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwig (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

„Strefa interesów” to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom Rudolfa i Hedwig, hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu. Czy można urządzić sobie sterylny raj w cieniu cudzego piekła, tak aby jego ślady nie przeniknęły do świadomości i sumienia?

BILETY ONLINE: TUTAJ


Wieczór Oscarowy w kinie Regis

9 marca 2024, start: godz. 15.30

Kino Regis, ul. Regis 1, duża sala

Bilety: 14 zł (pojedynczy seans)

Przejdź do treści