Scroll down

Aktualności

plakat echa katynia Aktualności

Przegląd filmowy „Echa Katynia”. O totalitaryzmach.

30 października, 2020, 16:00

W dniu 30 października br. Miejski Dom Kultury/Kino Regis zapraszają na 11- tą edycję przeglądu „Echa Katynia”. Przegląd ten od 2010 roku współorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej jest refleksją nad Zbrodnia Katyńską i innymi zbrodniami systemu komunistycznego. W tym roku tematem wiodącym przeglądu będą totalitaryzmy.
Często nie zdajemy sobie sprawy ze skali tego zjawiska. Totalitaryzm to nie tylko ustrój społeczny, ale przede wszystkim losy zwykłych ludzi. To narastająca przemoc systemu oraz walka ludzi o wolność i godność. To żywe scenariusze, które nie chcemy, żeby kiedykolwiek się powtórzyły.
W historii Polski totalitaryzm odcisnął swoje wyraźne piętno – Hitler, Stalin, ustrój komunistyczny – wiąże się z ofiarami, ludzkimi tragediami. Dlatego chcemy stworzyć przestrzeń, w której będziemy rozważać i przeżywać zagadnienie totalitaryzmu w wielu aspektach. Uczulać obrazami na mechanizmy przemocy i dyskryminacji.
W 80. rocznicę zbrodni katyńskiej Instytut Pamięci Narodowej postanowił inaugurować międzynarodowy festiwal filmowy o symbolicznej nazwie „Echa Katynia”, którego tematyka będzie obejmować szeroko rozumiane zagadnienie totalitaryzmu.

Harmonogram projekcji:

  • Milcząca rewolucja /fabuła, 110 min./, godz. 16.00
  • Women of the Gulag / dokument, 53 min./, godz. 18.30
  • Balon / fabuła, 125 min./, godz. 20.00

Wstęp wolny.

Opisy filmów:

plakatMILCZĄCA REWOLUCJA
Reżyseria: Lars Kraume
Gatunek: dramat
Produkcja: Niemcy 2018
Czas: 110 min.Dwaj przyjaciele z małego NRD-owskiego miasteczka Eisenhüttenstadt, które w 1956 roku, kiedy rozgrywa się akcja filmu, nosiło nazwę Stalinstadt, wyjeżdżają czasami do kina w Berlinie Zachodnim. Przed jednym z seansów oglądają kronikę filmową, rodzaj kinowych wiadomości, gdzie pojawiają się informacje o ofiarach powstania węgierskiego, jakie wybuchło w Budapeszcie przeciwko socjalistycznemu systemowi. Na ekranie widać ofiary sowieckiej interwencji, podana też zostaje informacja o śmierci Ferenca Puskasa, znanego piłkarza, ówczesnego idola fanów futbolu. Poruszeni młodzi chłopcy opowiadają całą historię następnego dnia w klasie i proponują uczcić poległych Węgrów minutą ciszy. Budzi to kontrowersję wśród niektórych uczniów, nie chcą wierzyć słowom Thea i Kurta, bo przekaz miejscowych mediów jest zupełnie inny. O wszystkim przesądza głosowanie. Nauczyciel historii, który pojawia się na pierwszej lekcji nie rozumie, dlaczego w klasie nikt nie odpowiada na pytania i nie chce wyjawić powodu zaistniałej sytuacji. Kiedy wreszcie Eric, który nie chciał brać udziału w tym milczącym proteście, zdradza jego przyczynę, jasnym staje się, że niewinna minuta ciszy będzie miała dla młodych, stojących tuż przed maturą, ludzi brzemienne w skutkach konsekwencje.

 

plakat women of the gulagWOMEN OF THE GULAG
Reżyseria: Marianna Yarovskaya 
Gatunek: film dokumentalny
Produkcja: USA 2018
Czas: 53 min.
Kobiety Gułagu to amerykański krótkometrażowy film dokumentalny z 2018 roku  wyreżyserowany przez Mariannę Yarovskaya .  Na podstawie książki Women of the Gułag: Stories of Five Remarkable Lives autorstwa Paula Rodericka Gregory’ego (2013).  Producent wykonawczy: Mitchell Block i Mark Jonathan Harris. Nominowany do krótkiej listy najlepszych filmów dokumentalnych, 2018 Oscary.
Zbiór wyjątkowych i szczerych wywiadów z kobietami, które przeżyły represje stalinowskie w latach trzydziestych XX wieku. Film był kręcony przez pięć lat, zespół znalazł swoje sześć bohaterek w najbardziej zróżnicowanych i odległych zakątkach byłego Związku Radzieckiego – na Uralu , Dalekim Wschodzie , Suchumi i obwodzie moskiewskim . Dziś te kobiety mają już ponad osiemdziesiątkę, ale nadal żyją i dla każdej z nich bardzo ważne było, aby opowiedzieć własną historię.

 

plakat balonBALON
Reżyseria: Michael Herbig
Gatunek: thriller
Produkcja: Niemcy 2018
Czas: 125 min.
Turyngia, lato 1979 roku. Od ponad dwóch lat dwie rodziny – Strelzyk i Wetzel – pracują wspólnie nad realizacja odważnego planu: chcą uciec z Niemiec Wschodnich w samodzielnie wykonanym balonie. Niestety rozbija się on tuż przed zachodnioniemiecką granicą. Stasi znajduje ślady próby ucieczki i natychmiast rozpoczyna dochodzenie. Rodziny są zmuszone, pod ekstremalną presją czasu, zbudować nowy balon. Kiedy służby bezpieczeństwa depczą im po piętach, rozpoczyna się nerwowa walka
z czasem… Dramat historyczny o dwóch rodzinach, które za wszelką cenę chciały uciec z NRD. Obraz Michaela Herbiga pokazuje ich morderczą walkę o wolność.


11. PRZEGLĄD FILMOWY “ECHA KATYNIA”
30.10.2020, Kino Regis, mała sala
Wstęp wolny
Organizatorzy: Miejski Dom Kultury /Kino Regis / Instytut Pamięci Narodowej

Przejdź do treści