Scroll down

Aktualności

zdjęcie Aktualności

PEŁNY PROGRAM 2. Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N

22 kwietnia, 2022, 16:00

Małopolski Festiwal Podróżniczy 50°N – to nowe „święto podróżników” na festiwalowej mapie Polski. Jego nazwa – 50°N – choć może wydawać się tajemnicza, pochodzi od szerokości geograficznej, którą wyznaczają równoleżniki. To właśnie 50 równoleżnik szerokości geograficznej północnej przebiega m.in. przez Małopolskę i jej najstarsze miasto – Bochnię, w której się spotykamy. Cieszymy się, że w przeciwieństwie do pierwszej wirtualnej odsłony, tym razem spędzimy wspólnie czas w jednym z najatrakcyjniejszych regionów Polski. W programie imprezy pojawią się ciekawe prelekcje i spotkania z zaproszonymi podróżnikami, himalaistami i sportowcami. Stawiamy na różnorodność, dlatego wspólnie z nimi odwiedzimy cudowne zakątki globu i poznamy rozmaite sposoby na odkrywanie świata.

Bilety do nabycia w kasie kina Regis oraz online (linki poniżej):

DZIEŃ 1 (piątek): KUP ONLINE

DZIEŃ 2 (sobota): KUP ONLINE

DZIEŃ 3 (niedziela): KUP ONLINE

Piątek, 22 kwietnia 2022

17:30 – rozpoczęcie 2. Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N – dzień 1

17:45 – 18:45

PAULINA KOZUB-CHWASTEK

Gość w dom – jak to jest spać w nieswoim łóżku i jeść z nie swojej miski

Kiedy Paulina miała osiem lat, tata zabrał ją w Tatry na pierwsze prawdziwe wspinanie z liną. W liceum zarabiała, śpiewając na weselach i dzięki temu poleciała pierwszy raz samolotem. W klasie maturalnej przekonała rodziców, wychowawczynię i panią dyrektor, żeby mogła pojechać na miesiąc do Nepalu. I tak pierwszy raz zatruła się ulicznymi słodyczami w Katmandu i… zakochała się w Azji. Potem skończyła Filologię Indyjską, nauczyła się mówić w hindi i pojechała jeszcze kilka razy do Indii. Wie doskonale, jak to jest spać w nieswoim łóżku i jeść posiłki z nie swojej miski i dzisiaj podzieli się z Wami swoimi doświadczeniami.

18:45-19:45

TOMASZ GORAZDOWSKI

Śladami Władcy Pierścieni

Tomasz Gorazdowski na co dzień prowadzi audycję „Life Guru – otwórz oczy” w Radiu 357, podcast motoryzacyjny „Wrzuć na luz” oraz zajmuje się sportem. Poza pracą, która jest również jego hobby, najchętniej podróżuje po świecie – odwiedził już ponad sto państw. Objechał na motocyklu świat dookoła oraz samochodem przejechał trzy Ameryki. Tomek opowie o Nowej Zelandii z naciskiem na Władcę Pierścieni, pokaże też zdjęcia z Tahiti, Bora Bora, Wysp Cooka czy Vanuatu, żeby zrobiło się lepiej na duszy.

20:00-21:00

EWA WACHOWICZ I KLAUDIA CIERNIAK-KOŻUCH

Wulkany świata – Korona Wulkanów Ziemi

Od 2012 roku Ewa i Klaudia wspólnie realizują projekt Korony Wulkanów Ziemi. Do sięgnięcia po tytuł Wulkanicznej Korony Ziemi został im jeden, ostatni już szczyt – ten najbardziej niedostępny, trudny i odległy – Mount Sidley (4285 m n.p.m), leżący na Antarktydzie. Mają za sobą wspinaczkę m.in. na najwyższy wulkan świata – Ojos del Salado, położony w Andach na granicy Argentyny i Chile. Jak zdobywa się wulkany, walczy z własnymi słabościami i co czuje się, gdy stopa dotyka szczytu? O tym wszystkim dowiecie się w piątkowy wieczór.

21:00-22:00

MAJA DUTKIEWICZ I BARTOSZ WILCZYŃSKI

W podróży za winem – od Małopolski aż do Gruzji

To będzie bardzo winiarsko-kulinarna wyprawa, w którą zabiorą Was Maja i Bartosz. Będzie o nieoczekiwanych związkach wina i winiarzy polskich i gruzińskich i o tym, że tak naprawdę Polak i Gruzin to dwa winiarskie bratanki. Ważne! Nie przychodźcie na to spotkanie głodni, zwłaszcza spragnieni. Pojedziemy razem do winnic, usiądziemy wspólnie przy stole, aby degustować i próbować wino, lokalne sery i wędliny. Czy taka podróż potrafi się znudzić? Nigdy!

Sobota, 23 kwietnia 2022

16:00 – rozpoczęcie 2. Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N – dzień 2

16:15-17:15

KAMILA GRUSZKA

Wakacje w naturze: rodzinne wypady na północ Europy

Wakacje w turystycznym raju pod palmami, w hotelu z basenem, z wyszukanymi drinkami podawanymi przez lokalną obsługę? To nie dla Kamili! Woli wyjazdy w naturę, do lasu i nad jeziora, blisko przyrody, z dala od cywilizacji, śpiąc pod namiotem, z dużym poczuciem wolności, rozbijając się na dziko. Czy to w ogóle możliwe we współczesnej Europie? Przekonajcie się sami podczas pokazu! Kamila opowie o tym, jak najchętniej lubi spędzać wakacje z rodziną, podpowie, jakie kierunki warto wybrać i jak w praktyce przygotować się do takiej wyprawy.

17:15-18:15

ANNA JARZĘBSKA I KRZYSZTOF FLORYS

Questy – Wyprawy Odkrywców: z pasją po lokalne skarby

Questy – Wyprawy Odkrywców to gry terenowe polegające na poszukiwaniu skarbów. Nie wymagają one obsługi, ani oznakowania w terenie, dlatego, w odróżnieniu od podchodów lub gier miejskich, można w nie grać niemal w każdej chwili. Podstawą zabawy jest wędrówka trasą questu w terenie. Może to być spacer po miejscowości, jazda rowerem przez las, spływ rzeką czy zwiedzanie muzeum. Na końcu drogi na odkrywców czeka „skarb” – pojemnik finałowy, a w nim pamiątkowa pieczątka i Księga Questu. Ania i Krzysztof wprowadzą Was w klimat tego fascynującego projektu, zabierając w świat odkrywców, w którym nie liczy się wiek.

18:30-19:30

PIOTR HERCOG

Hercog Mountain Challenge – górskie przygody w sportowym wydaniu

Projekt Hercog Mountain Challenge zakłada starty w wyjątkowych wyzwaniach biegowych w różnych zakątkach świata, z zamierzeniem osiągnięcia wyniku sportowego, pobicia rekordu czy zajęcia wysokiej lokaty. Narodził się w wyniku połączenia pasji do gór, ciężkich treningów i zamiłowania do biegania. Jest próbą wytrzymałości oraz sprawdzeniem własnego organizmu na wysokościach. Dla Piotrka ostatnie lata to starty m.in. w Elbrus Race, Pitzal Ultra Trail, Lenin Sky Race, Biegu Rzeźnika, Ultra Fiord Patagonia, Mount Everest Marathon, Moab Endurance Run-240 mil, Chicamoca Canyon Race Columbia czy Newtontoppen Spitsbergen. Jak pokonywać samego siebie w ekstremalnych warunkach? Praktyczną odpowiedź na to pytanie poznacie podczas prelekcji.

19:30-20:30

ADELA TARKOWSKA I KRZYSZTOF JÓZEFOWSKI

Rowerami Dookoła Świata

Adela i Krzysztof zabiorą Was w trwającą niemal dekadę podróż dookoła świata. Przemierzycie z nimi liczne góry, tropikalne lasy i pustynie. Usłyszycie, jak pchali rowery dniami przez nieprzystępne afrykańskie bezdroża, walczyli z wiatrami Patagonii i burzami piaskowymi. Dowiecie się, jak znosili nieziemskie upały i mroźne zimy. Spotkacie z bliska wiele niezwykłych kultur ze wszystkich kontynentów. Ich trwająca 9,5 roku podróż, czy raczej dekada życia, to pełen wachlarz krajobrazów, emocji oraz relacji. Swoją bezprecedensową podróżą dowiedli, że można realizować wielkie marzenia, wizje i pragnienia serca, niezależnie od budżetu,  wszelkich trudności i przeciwności losu.

20:45-22:00

PIOTR PUSTELNIK

Góry moimi oczami

Nic nie zapowiadało, że Piotr Pustelnik zostanie jednym z najbardziej szanowanych i najlepszych górskich zdobywców. Poważna choroba serca, nadopiekuńcza matka, wesołe, czasem też trudne dzieciństwo. Pasja i miłość do gór rodziły się powoli. Pierwszego kursu skałkowego nie ukończył. Mimo to coraz mocniej wierzył, że wysokie góry, te najwyższe, są jego prawdziwym przeznaczeniem. Na przekór przeciwnościom został jednym z najlepszych i najbardziej utytułowanych himalaistów, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Podczas spotkania opowie o swoim fascynującym życiu i górach, które pokochał całym sercem.

Niedziela, 24 kwietnia 2022

16:00 – rozpoczęcie 2. Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N – dzień 3

16:15-17:15

SZYMON OPRYSZEK

Moja zbrodnia to mój paszport

Cykl „Moja zbrodnia to mój paszport”, który ukazał się w OKO.press, to seria reportaży o wyprawie z Bliskiego Wschodu przez Mińsk aż do granicy polsko-białoruskiej. Szymon ruszył śladami uchodźców z m.in. Iraku i Syrii. W przeciwieństwie do swoich bohaterów – nie groziła mu śmierć z wychłodzenia, utonięcie w bagnach, ani zamknięcie w ośrodku dla uchodźców. Opryszek pokazał jednak, z czym mierzą się uchodźcy, próbujący dostać się do Polski przez granicę z Białorusią, na której dziś powstaje ogromny mur.

17:15-18:15

MARTA ZAŁOGOWSKA I MACIEJ TRONT

FolkAround – małopolskie stroje w podróży dookoła świata

W grudniu 2019 roku Marta i Maciej spakowali najpotrzebniejsze rzeczy oraz 5 kompletów strojów ludowych i polecieli spotkać się z miłośnikami polskiej kultury po drugiej stronie globu. Podczas podróży dookoła świata, oprócz zwiedzania najpiękniejszych jego zakątków, prowadzili warsztaty dla polskich zespołów folklorystycznych, koncertowali w polskich domach dla seniorów i hospicjach. Uczestniczyli także w australijskiej Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy oraz prowadzili lekcje polskich tańców narodowych dla kolonijnej młodzieży. W sumie pokonali trasę ponad 53 tys. kilometrów i odwiedzili 6 państw na 3 kontynentach. Zostaniecie porwani w niezapomnianą podróż. Jesteście gotowi?

18:30-19:30

ALEKSANDRA TRZASKOWSKA

Tylko dla Orlic – Babska motocyklowa wyprawa w Himalaje

W 2016 roku Aleksandra Trzaskowska rozpoczęła projekt „babskich” wypraw motocyklowych „Tylko dla Orlic”. Od razu poprzeczkę została postawiona wysoko, aż chciałoby się powiedzieć „najwyżej”… Dziewczyny ruszyły bowiem w Himalaje na klasycznych motocyklach marki Royal Enfield, co wiązało się z pokonywaniem pięciotysięcznych przełęczy czy niekończącymi się serpentynami. W trakcie wyprawy niejednokrotnie dziewczyny muszą sprawdzać granice własnej wytrzymałości, jednocześnie będąc blisko innych kultur i relaksując się w niesamowitej scenerii najwyższych gór świata.

19:30-20:30

DAWID TOMALA

Sportowiec w podróży – Złote Tokio, spotkanie on-line poprowadzi Kuba Niziński

Dawid Tomala to jeden z polskich olimpijczyków – lekkoatletów, na których przed Igrzyskami “Tokio 2020” nie stawiał raczej nikt, mimo to, to właśnie On okazał się być zwycięzcą! Startując drugi raz w swoim życiu w chodzie sportowym na dystansie 50 kilometrów zwyciężył zdobywając złoty medal i zapisując się w historii Polski. O „drugiej stronie medalu” w postaci ciągłych podróży, które towarzyszą sportowcom, o tym czy mają czas na zwiedzanie atrakcji turystycznych w odwiedzanych miejscach, jak wygląda ich wolny czas, ale także o wielkim sukcesie w Tokio, porozmawia z naszym złotym medalistą dziennikarz Polskiego Radia Kraków – Jakub Niziński.

20:45-22:00

JANEK MELA

Niemożliwe” to tylko wymówka – jak przekraczać własne granice

„Po co chodzić w góry? Bo są. Po prostu.” – tak mawiał Ryszard Czajkowski. Niezależnie od wieku, warto zawsze mieć w sobie dziecięcą ciekawość świata i ciągle go poznawać. A w górach i innych dalekich miejscach odkrywamy nie tylko widoczki, ale i poznajemy samych siebie. Jasiek Mela, pierwszy niepełnosprawny człowiek, który zdobył oba bieguny Ziemi, opowie o swoim doświadczeniu gór, a właściwie drogi, bo to ona jest najważniejsza. Po drodze są upadki, kryzysy, zwątpienia, ale i ukryta siła. Nie znamy swojej siły, póki nie pojawi się konieczność jej wykorzystania. To będzie szczera opowieść o sile i doświadczeniu niemocy, która uczy pokory.


Druga edycja Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N została objęta patronatem honorowym przez Marszałka Województwa Małopolskiego – Pana Witolda Kozłowskiego oraz Burmistrza Miasta Bochnia – Pana Stefana Kolawińskiego.

Partnerem Głównym Festiwalu 50°N jest Województwo Małopolskie. Partnerem Strategicznym Festiwalu jest LOTTO, Partnerem Złotym ERGO Ubezpieczenia Podróży, zaś Partnerem Organizacyjnym – Bochnia.

Partnerami wydarzenia są Power Canvas oraz Miejski Dom Kultury w Bochni. Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie PRO-TUR, zaś jego współorganizatorem – Kino Regis.

Przejdź do treści