Scroll down

Aktualności

baner Aktualności, Wielka Sztuka w Kinie

Munch: miłość, duchy, wampirzyce /Wielka Sztuka w Kinie/

13 kwietnia, 2023, 19:00

Kino Regis zaprasza na kolejny dokument z cyklu „Wielka Sztuka w Kinie”, tym razem poświęcony norweskiemu prekursorowi ekspresjonizmu – Edvardowi Munchowi. Projekcja filmu „Munch: miłość, duchy, wampirzyce” odbędzie się 13 kwietnia, początek o godz. 19.00.

Jego „Krzyk” stał się symbolem naszych współczesnych niepokojów.

Nie ma jednak na świecie malarza bardziej znanego i jednocześnie mniej poznanego niż Edvard Munch.

Dziś Oslo, starożytna Kristiania, wyznacza punkt zwrotny w zakresie wiedzy o tym artyście. Nowe muzeum MUNCH, otwarte w październiku 2021 roku, to spektakularny drapacz chmur wznoszący się na fiordzie stolicy Norwegii; zaprojektowany, by pomieścić ogromny zbiór złożony przez artystę swojemu miastu: 28 000 dzieł, od obrazów po grafiki i rysunki, a także notatniki, szkicowniki, fotografie i eksperymentalne filmy. Wszystkie razem dają nam oszałamiający wgląd w umysł, pasje i sztukę geniusza Północy.

munchŚmierć matki, a następnie ukochanej siostry Sophie, a także wyniszczająca depresja ojca naznaczyły życie Muncha już w dzieciństwie. Jak opowiada jego biografka Sue Prideaux, Munch przeżył osiemdziesiąt trudnych lat, wypełnionych problemami psychicznymi, alkoholizmem i izolacją.
W poznawaniu Muncha istotne jest także doświadczenie bohemy schyłku wieku fin de siècle oraz skomplikowane relacje z kobietami, „wampirzycami”. Dla Muncha trauma i sztuka, pożądanie i udręka łączą się w silną refleksję nad Kobietą, syreną i enigmatycznym sfinksem, by użyć słów artysty, która przyciąga i przeraża mężczyznę, jak wskazuje pisarka Gunnhild Øyehaug.

obraz munchaPrzede wszystkim jednak, dokument skupia się na jego sztuce, zastanawiając się nad głównym tematem, który wyróżnia się w jego różnorodnej twórczości: wyjątkowym pojęciem Czasu. Munch napisał: „Nie maluję tego, co widzę, ale to, co widziałem”. Powtarzał swoje tematy, malował i przemalowywał te same obrazy, zachowując je w swoim atelier. Czas w jego rozumieniu był pomostem łączącym wymiary wszechświata, umożliwiającym nawiązanie kontaktu z duchami i duszami.

Film bada potężne dziedzictwo, by na nowo rzucić światło na Edvarda Muncha, człowieka o niezwykłym i tajemniczym uroku, prekursora i mistrza. Jednocześnie, to podróż po Norwegii Muncha, po miejscach mu drogich; to poszukiwanie korzeni i tożsamości uniwersalnego artysty.


Czas trwania: 90 minut, polskie napisy.
Wielka Sztuka w Kinie: “Munch: miłość, duchy, wampirzyce”

Reż.: Michele Mally
Kino Regis, duża sala, bilety: 20 zł.

Bilety online: TUTAJ

Przejdź do treści