Scroll down

Aktualności

KADR Aktualności, DKF Aktualności

DKF: „Właściciele” Jiříego Havelki

20 kwietnia, 2023, 19:00

Na kolejne spotkanie filmowe zaprasza DKF „Maciste” w dniu 20 kwietnia. Tym razem obejrzymy przebojowy debiut Jiříego Havelki – „Właściciele”, który w czeskich kinach zgromadził ponad 300 tysięcy widzów! Prelekcję przed seansem wygłosi dr Maciej Stroiński. Początek o godz. 19.00.

 

Najlepsza czeska komedia od dłuższego czasu. /csfd.cz/

 

Akcja tej nagrodzonej trzema Czeskimi Lwami komedii rozgrywa się w trakcie zebrania współwłaścicieli pewnej praskiej kamienicy. Prym podczas spotkania wiedzie przewodnicząca Zahrádková, która chce wcielić w życie swój plan. Przez kobietę przemawia chęć uratowania budynku wymagającego pilnego remontu. Problem w tym, że nie każdy podziela jej zdanie. A przy wspólnym stole spotykają się starsi, młodsi, idealiści, wolnorynkowcy, starzy lokatorzy oraz ludzie, którzy właśnie wprowadzają się do kamienicy. Jednym słowem, pełny przekrój czeskiego społeczeństwa. Wzajemne pretensje, uprzedzenia i stereotypy szybko biorą górę, zastępując spokojną, merytoryczną dyskusję. Zwłaszcza że każdy przekonany jest do swojej racji i niezbyt skory do pójścia na kompromis.

kadrWłaściciele” to nakręcona w zaledwie osiem dni, w doborowej obsadzie, brawurowa komedia, okraszona potężną dawką wyjątkowego czeskiego humoru. Pełne ciętych dialogów, lekko złośliwe studium ludzkich, a może raczej sąsiedzkich charakterów.

Jiří Havelka – urodził się w 1980 roku w czeskiej Jihlavie. Reżyser teatralny, dramaturg, aktor. Absolwent Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze (DAMU). Teatrem zainteresował się jeszcze w czasach szkolnych. Jest jednym z członków kabaretowej grupy teatralnej VOSTO5, znanej z oryginalnych form teatralnych opartych na improwizacji. W 2007 roku otrzymał Nagrodę im. Alfréda Radoka dla talentu roku. Zrealizowani w 2019 roku „Właściciele” to jego filmowy debiut w roli reżysera. Sukces filmu pozwolił mu na kontynuowanie tej drogi.

Filmografia:

2023 Zahradník

2022 Mimorádná událost

2021 Ocitý svedek

2019 Właściciele / Vlastníci


WŁAŚCICIELE (2019)

Kino Regis, ul. Regis 1

Bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u

Organizatorzy: DKF „Maciste”, kino Regis, Miejski Dom Kultury

 

Działalność “DKF Maciste” współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Przejdź do treści