Scroll down

Aktualności

kadr Aktualności, DKF Aktualności

DKF: „TURKUSOWA SUKNIA” Maryam Touzani

12 października, 2023, 19:00

DKF “Maciste” zaprasza 12 października (godz. 19.00) na kolejne spotkanie. Zobaczymy – świetnie przyjęty i wielokrotnie nagradzany na licznych światowych festiwalach – film w reżyserii Maryam Touzani „Turkusowa suknia”. Prelekcję przed filmem wygłosi: Wojciech Tutaj.

Prawdziwa oda do miłości we wszystkich jej odcieniach.   /Marya E. Gates, The Playlist/

Mina i Halim, małżeństwo z wieloletnim stażem, prowadzi niewielki zakład krawiecki w marokańskim mieście Sala. O talencie mężczyzny, a zwłaszcza niezwykłym hafcie, jakim ozdabia tradycyjne, szyte przez siebie stroje, jest na tyle głośno, że kolejne zamówienia znacznie przekraczają jego możliwości. Sytuacja zmusza Halima, by zatrudnił młodego pomocnika, choć początkowo nie jest do tego przekonany. Ostatecznie pod jego skrzydła trafia Youssef, dla którego praktyka u boku mistrza w swoim fachu, za jakiego uchodzi starszy z mężczyzn, jest wielką szansą. Przyglądanie się codziennej żmudnej pracy Halima to dla niego nie tylko możliwość doskonalenia własnych umiejętności, ale też lekcja cierpliwości oraz pokory. Tym cenniejsze, że z każdym dniem bohaterowie nabierają do siebie większego zaufania i zaczyna ich łączyć coraz bliższa więź, co nie pozostaje niezauważone przez Minę.

kadr Po błyskotliwym debiucie sprzed trzech lat Maryam Touzani powraca ze wzruszającą, pełną lokalnego kolorytu opowieścią o różnych odcieniach miłości. Marokańska reżyserka z dużą czułością i subtelnością portretuje swoich bohaterów, koncentrując się na detalach, gestach, spojrzeniach.

REŻYSERKA:

Maryam Touzani – urodziła się w 1980 roku w Tangerze. Reżyserka, scenarzystka i aktorka filmowa. Po studiach w Londynie rozpoczęła pracę jako dziennikarka. W 2012 roku nakręciła swój pierwszy krótki metraż, który przyniósł jej kilkanaście festiwalowych nagród. Przed pełnometrażowym debiutem współpracowała jako scenarzystka ze swoim mężem Nabilem Ayouchem przy głośnym filmie podejmującym temat prostytucji w Maroku „Tyle miłości” (2015). Pierwszy film w roli reżyserki – „Adam” pokazywany był w canneńskiej sekcji Un Certain Regard i wybrany został marokańskim kandydatem do Oscara. W Cannes światową premierę miała też jej druga fabuła – „Turkusowa suknia”.

WYBRANE NAGRODY I FESTIWALE:
2023 – OSCARY – shortlista
2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Goteborgu – najlepszy film zagraniczny
2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Tromso – nagroda Don Quixote
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – Nagroda FIPRESCI (sekcja Un Certain Regard)
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Vancouver – nagroda publiczności
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Marakeszu – nagroda jury
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Atenach – nagroda publiczności, nagrody krytyków filmowych
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago – nagroda dla najlepszego reżysera
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Valladolid – nagroda dla najlepszej aktorki


TURKUSOWA SUKNIA (2022)
Kino Regis, ul. Regis 1
Bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u
Organizatorzy: DKF „Maciste”, kino Regis, Miejski Dom Kultury

Działalność “DKF Maciste” współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Przejdź do treści