Scroll down

Aktualności

kadr Aktualności, DKF Aktualności

DKF: „Pokój nauczycielski”

21 marca, 2024, 19:00

DKF „Maciste” zaprasza 21 marca na – nominowany do tegorocznego Oscara® (Najlepszy film międzynarodowy) niemiecki obraz – „Pokój nauczycielski”. Film ten jest prawdziwym studium dynamiki władzy, z tematami prawdy, sprawiedliwości, rasizmu, szacunku i praw dziecka. Wielokrotnie nagradzany reżyser Ilker Çatak tworzy porywające dzieło o szkole jako mikrokosmosie społeczeństwa, w którym głównie panuje niezwykle intensywna atmosfera.Początek o godz. 19.00.

Prelekcję przed filmem wygłosi: dr Maciej Stroiński.

 

kadr

O tym, że śladu po rzuconym oskarżeniu nie da się zmazać. Przemyślany, doskonale skonstruowany, zagrany w punkt. Trzyma w napięciu, nie daje łatwych odpowiedzi.

/ Anna Tatarska, Vogue /

 

kadrCarla Nowak jest oddaną, idealistyczną młodą nauczycielką w niemieckim gimnazjum. Jej bardzo dobre, do tej pory, relacje z uczniami zostają nadwyrężone, gdy w szkole dochodzi do serii kradzieży, a dochodzenie personelu, w tym samej Carli, prowadzi do oskarżeń i nieufności wśród oburzonych rodziców, opiniotwórczych kolegów i rozzłoszczonych uczniów. Uwięziona w środku tej złożonej sytuacji, Carla próbuje mediować, ale im bardziej stara się postąpić właściwie, tym jej położenie staje się coraz bardziej rozpaczliwe.

 

Reżyser:
ILKER ÇATAK urodził się w Berlinie w 1984 roku jako syn tureckich imigrantów. W wieku dwunastu lat przeprowadził się do Stambułu, gdzie ukończył szkołę średnią, po czym wrócił do Niemiec. Studiował reżyserię filmową w Berlinie i Hamburgu i przez cztery lata pracował przy niemieckich i międzynarodowych produkcjach filmowych.
Jego film dyplomowy Sadakat otrzymał nie tylko Nagrodę Maxa Ophülsa i Nagrodę First Steps dla najlepszego filmu krótkometrażowego, ale także prestiżowego Złotego Studenckiego Oscara® dla najlepszego zagranicznego filmu krótkometrażowego.
W 2017 roku Çatak nakręcił swój pierwszy film fabularny, ”Pewnego razu w krainie Indian”/ ES WAR EINMAL INDIANERLAND, adaptację nagradzanej powieści dla dzieci i młodzieży autorstwa Nilsa Mohla. Następnie w 2019 r. zrealizował film „Zgodne oświadczenie”/ ES GILT DAS GESPROCHENE WORT, który był nominowany do Niemieckiej Nagrody Filmowej.


POKÓJ NAUCZYCIELSKI (2023)
Kino Regis, ul. Regis 1
Bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u
Organizatorzy: DKF „Maciste”, kino Regis, Miejski Dom Kultury

 

Działalność “DKF Maciste” współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Przejdź do treści