Scroll down

Aktualności

kadr Aktualności, DKF Aktualności

DKF: “Pianoforte” Jakuba Piątka

22 lutego, 2024, 19:00

DKF „Maciste” zaprasza 22 lutego na „Pianoforte” – nowy dokument Kuby Piątka, który był hitem festiwalu Sundance i otrzymał Nagrodę Publiczności w czasie największego polskiego festiwalu filmowego – Millennium Docs Against Gravity.

Początek o godz. 19.00. Prelekcję przed filmem wygłosi dr Maciej Stroiński.

 

Uderza tylko we właściwe tony /Screen Daily/

 

Ogromne emocje i szansa, która zdarza się raz w życiu. W trakcie eliminacji jest ich 160, do finału trafia zaledwie 12 osób. Konkurs Chopinowski jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem tego typu na świecie. Odbywa się co pięć lat w Warszawie i biorą w nim udział największej sławy pianiści i pianistki. Na pierwszym planie w filmie „Pianoforte”, który do kin trafi 16 lutego, znajdują się młodzi uczestnicy konkursu z różnych stron świata i ich marzenia.

kadrSwoje życie od dzieciństwa podporządkowali grze na fortepianie i czują się gotowi, żeby stanąć do rywalizacji. Po raz pierwszy w historii mamy szansę obserwować ich zakulisowe katorżnicze przygotowania, ale towarzyszymy im także prywatnie, kiedy odsłaniają swoje barwne, niepokorne osobowości. Niektórzy marzą o graniu w ulubioną grę na konsoli, inni w oczekiwaniu na werdykt spędzają bezsenne noce w warszawskich barach. Nieubłagane reguły konkursu sprawiają, że nie dla wszystkich znajdzie się miejsce na podium. To wciągająca opowieść o dojrzewaniu, buncie i muzyce w cieniu ogromnych oczekiwań.

Reżyserem „Pianoforte” jest Jakub Piątek, którego debiut fabularny „Prime Time” został pokazany na festiwalu filmowym w Sundance w 2021 roku. Tak reżyser mówi o pomyśle na pokazanie słynnego konkursu z perspektywy młodych uczestników i uczestniczek:

Zacząłem cały proces od około 50 pogłębionych rozmów przez internet z zakwalifikowanymi pianistami. Potem towarzyszyłem wybranym w trakcie eliminacji do Konkursu pianistom na kilka miesięcy przed samym wydarzeniem. W ten sposób wybrałem bohaterów filmu. Nie kierowałem się rankingiem pianistycznym, tylko czystym dokumentalnym zainteresowaniem i intuicją. Realizacja tego filmu była swojego rodzaju zakładem z samym Konkursem. Noc ogłoszenia wyników po pierwszym etapie równie dobrze mogłaby skończyć się tym, że nasi wybrani bohaterowie wracają do domów. Statystycznie powinniśmy mieć 1,5 bohatera w Finałach, mieliśmy ich o wiele więcej. Podobny układ zawarłem z naszymi bohaterami. Byliśmy w tym razem nieważne dokąd dotrą, czy dojdą na szczyt czy odpadną. Ten rodzaj zaufania między ekipą a bohaterami stał się fundamentem tego filmu”.


PIANOFORTE (2023)
Kino Regis, ul. Regis 1
Bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u
Organizatorzy: DKF „Maciste”, kino Regis, Miejski Dom Kultury

Działalność “DKF Maciste” współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Przejdź do treści