Scroll down

Aktualności

kadr Aktualności, DKF Aktualności

DKF: “Pamięć” Michela Franco

16 maja, 2024, 19:00

DKF „Maciste” zaprasza 16 maja na film „Pamięć”. To obraz jednego z najciekawszych współczesnych twórców filmowych – Michela Franco. Początek o godz. 19.00. Prelekcję przed filmem wygłosi: dr Maciej Stroiński.

 

kadrReżyser portretuje dwójkę bohaterów, którzy w poszukiwaniu miłości i zrozumienia muszą zmierzyć się z demonami przeszłości i nieuleczalną chorobą jaką jest demencja.
Sylvia jest pracownikiem socjalnym, prowadzi proste i uporządkowane życie – córka, praca, spotkania AA. Sytuacja ulega zmianie, gdy wraca ze zjazdu absolwentów liceum, a jej śladem podąża Saul. Niespodziewane spotkanie będzie miało głęboki wpływ na ich oboje, otwierając drzwi do przeszłości.

 

Michel Franco, jak mało kto potrafi z bardzo bliska obserwować swoich bohaterów, niby zwyczajnych, a kryjących w sobie psychiczne zadry. Jak mężczyzna z „Opiekuna” zajmujący się umierającymi ludźmi, jak dziwny turysta z „Sundown”, który ma swoje powody, by nie wracać do domu z meksykańskiego kurortu Acapulco. Franco nie daje się zwieść pozorom, stara się ich zrozumieć… Franco obserwuje, jak rodzi się coś ładnego między dwojgiem zwichniętych, obolałych ludzi, którzy niewiele od życia oczekują.

/ Barbara Hollender, Rzeczpospolita /

 

W rolach głównych występują laureatka Oscara Jessica Chastain i laureat Pucharu Volpiego na festiwalu w Wenecji – Peter Sarsgaard.

 

Reżyser:
Michel Franco – meksykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Twórca ten, o bardzo wyrazistym stylu, wprowadził meksykańskie kino na światowe salony. W swoich filmach koncentruje się na tematach hipokryzji klasy średniej, przełamywaniu tabu, subtelnych relacjach międzyludzkich, seksualności oraz przemijania.

Filmografia:
2003: Między nami
2009: Daniel & Ana
2012: Pragnienie miłości
2015: Opiekun
2017: Córki April
2020: Nowy porządek
2021: Sundown
2023: Pamięć

BILETY ONLINE: TUTAJ


PAMIĘĆ (2023)
Kino Regis, ul. Regis 1
Bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u
Organizatorzy: DKF „Maciste”, kino Regis, Miejski Dom Kultury

Działalność “DKF Maciste” współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Przejdź do treści