Scroll down

Aktualności

baner filmu Monos Aktualności, DKF Aktualności

DKF: Odkrycie Berlinale 2019 i kolumbijski kandydat do Oscara – “Monos” Alejandro Landesa.

10 września, 2020, 19:00

10 września (godz. 19.00) DKF Maciste zaprasza na pierwsze po wakacjach spotkanie. Zobaczymy jedno z najciekawszych odkryć filmowych 2019 roku – film “Monos” w reżyserii Alejandro Landesa.
Prelekcję przed filmem wygłosi dr Maciej Stroiński.

MONOS, okrzyknięty wydarzeniem ubiegłorocznego festiwalu Sundance film Alejandro Landesa, to dzieło ambitne, gęste od znaczeń i nawiązań, miejscami wirtuozerskie artystycznie i formalnie” /Mateusz Demski, Interia.pl/
Kinowy atak serca. Zdumiewający” /Alejandro González Iñárritu/

kadr MonosWilk, Lady, Rambo, Yeti, Bum-Bum, Smerf, Szwedka i Pies to nastoletni partyzanci pilnujący amerykańskiej zakładniczki gdzieś w górach w Ameryce Południowej, pośród zjawiskowo sfilmowanych, soczystych i dzikich krajobrazów. Tajemnicza „Organizacja” daje im rozkazy przez radio, przydziela im krowę Shakirę, karabiny maszynowe do zabawy i pozwala na rytualne orgie po dniu ćwiczeń wojskowych. Kiedy przypadkowo ginie Shakira, zaczyna się walka o przywództwo w oddziale, który musi uciekać z gór do amazońskiej dżungli. Chaos i napięcie, które towarzyszyło nastolatkom zamienia się w brutalną walkę o przetrwanie w otoczeniu i nastroju przypominającym „Czas apokalipsy”. Zakładniczka wyczuwa szansę na ucieczkę, a oddział niszczy radio i tym samym kontakt z „Organizacją”. Młodzi rebelianci przypominający rozbitków z „Władcy much” zostają sam na sam ze swoimi demonami. Przedzierają się przez tropikalny las, a śmierć podąża za nimi… Hipnotyzującą atmosferę świetnie podkreśla ścieżka dźwiękowa Miki Levi. „Monos” zrobił furorę na festiwalach Sundance (Specjalna Nagroda Jury) i Berlinale 2019, gdzie „The Guardian” ogłosił film „największym okryciem” i określił go jako „młodzieżowy Czas Apokalipsy”. Dzieło Alejandro Landesa jest oficjalnym kolumbijskim kandydatem do Oscara.

Alejandro Landes – Reżyser / Producent / Współscenarzysta

Alejandro Landes to kolumbijsko–ekwadorski reżyser, producent i scenarzysta. Ukończył ekonomię polityczną na Uniwersytecie Browna. Karierę rozpoczynał jako dziennikarz Miami Herald i asystent produkcji politycznego talk–show „Oppenheimer Presenta”. Jego debiut reżyserski „Cocalero”, dokument o oddolnej kampanii boliwijskiego lidera partii pracy Evo Moralesa, który został pierwszym rdzennym prezydentem kraju, miał premierę na Sundance Film Festival w 2007 roku. Film był dystrybuowany w ponad 20 krajach. W 2010 roku Landes otrzymał stypendium Sundance Institute i wziął udział w programie Directors & Screenwriters Lab a także w rezydencji Cannes Cinéfondation, gdzie rozwijał swój pierwszy film fabularny „Porfirio”. Film, którego był scenarzystą, reżyserem i producentem, miał premierę w Cannes w sekcji Directors’ Fortnight w 2011 roku i zdobył wiele nagród głównych na międzynarodowych festiwalach filmowych. Oparte na prawdziwej historii „Porfirio” opowiada o mężczyźnie trafionym przez policyjną kulę, który mimo swojego częściowego paraliżu doprowadza do porwania samolotu. W filmie poznajemy jego motywacje, a obsadzony w roli głównej Porfirio Ramirez gra samego siebie. „Monos”, drugi film fabularny Landesa, to opowieść o ośmioosobowej nastoletniej grupie partyzantów, która pilnuje zakładniczki w kolumbijskich górach. W obsadzie znajdziemy Julianne Nicholson i Moisésa Ariasa, muzykę do filmu skomponowała Mica Levi. Światowa premiera filmu odbyła się w 2019 roku na Sundance Film Festival, międzynarodowa o nieco później na Berlinale.

Poza tworzeniem filmów Landes fascynuje się architekturą. W 2015 roku zbudował modernistyczny dom według własnego projektu, Casa Bahia, który znajduje się w Miami. Landes aktualnie mieszka w Nowym Jorku.

MONOS /2019/
10 września /czwartek/ 2020, godz. 19.00
Kino Regis, ul. Regis 1
bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u
Organizatorzy: DKF Maciste /Kino Regis/ Miejski Dom Kultury

Przejdź do treści