Scroll down

Aktualności

kadr Aktualności, DKF Aktualności

DKF: „Lunana. Szkoła na końcu świata”

19 stycznia, 2023, 19:00

DKF „Maciste” zaprasza na pierwsze w 2023 roku spotkanie. 19 stycznia (godz. 19.00) obejrzymy – nominowany do Oscara w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy” – film „Lunana. Szkoła na końcu świata”. Obraz ten jest poruszającą opowieścią o sile człowieczeństwa i zaskakujących scenariuszach, jakie potrafi pisać życie. Prelekcję przed pokazem wygłosi filmoznawca i krytyk filmowy – Wojciech Tutaj.

Przy okazji pierwszego spotkania klubowego informujemy, że można już zamawiać legitymacje członkowskie DKF na rok 2023. Cena 20 zł. Z legitymacją pojedynczy bilet na seanse w ramach DKF kosztuje jedyne 5 zł. Dodatkowo legitymacja uprawnia do ulgi na regularne seanse w kinie Regis.

 

Przenikliwy, uduchowiony i trzymający w napięciu film opowiadający o mało znanym obszarze świata. /Joe Morgenstern, Wall Street Journal/

Reżyserowi udało się zachować odpowiedni balans pomiędzy subtelnym humorem a afirmującym życie dramatem. /Claudia Puig, FilmWeek/

 

Mieszkający w stolicy Bhutanu Ugyen ma jasno sprecyzowany plan na życie. Mężczyzna marzy o karierze piosenkarza i w tym celu planuje wyjechać do Australii. Zanim jednak będzie mógł to zrobić, musi odbyć ostatni rok rządowej służby nauczycielskiej.

kadrDecyzją przełożonych trafia do najbardziej odległej wiejskiej szkoły. Położone na wysokości pięciu tysięcy metrów miejsce nie ma nic wspólnego z wygodnym życiem, jakie do tej pory prowadził. Nie ma tam elektryczności, brakuje jakichkolwiek materiałów edukacyjnych, a w klasie, w której ma prowadzić zajęcia, obok swoich podopiecznych spotkać może… yaka.

Choć początkowo Ugyen chce jak najszybciej stamtąd uciec, zaangażowanie młodych uczniów, ale też serdeczność i niesamowita siła mieszkańców wioski sprawiają, że zaczyna zmieniać opinie o tym wyjątkowym miejscu.

kadr„Lunana. Szkoła na końcu świata” łączy w sobie ujmującą pogodę ducha z przenikliwością spojrzenia na mało znane nam rejony świata. Pawo Choyning Dorji nakręcił film będący afirmacją prostego życia w zgodzie z prawami natury. Piękne krajobrazy, muzyka i subtelne poczucie humoru przełożyły się na pierwszą w historii Bhutanu nominację do Oscara.

 

Reżyser:

Pawo Choyning Dorji – urodził się w 1983 roku w Darjeeling w Indiach. Bhutański fotograf, reżyser, autor kilku książek fotograficznych. Jego zdjęcia publikowane były w takich magazynach i gazetach, jak „LIFE”, „Esquire”, „VICE” czy „The Wall Street Journal”. Przygodę w kinem rozpoczął jako asystent Khyentse Norbu przy jego filmie „Vara – A Blessing”. W 2016 roku wyprodukował docenioną na festiwalu w Toronto bhutańską fabułę „Hema Hema – King me a song while I wait”. Nominowana do Oscara „Lunana. Szkoła na końcu świata” to jego reżyserski debiut.

 

Prelegent:

Wojciech Tutaj – filmoznawca i krytyk filmowy. Publikuje m.in. na portalu Filmweb, w Miesięczniku Kino, Czasopiśmie Ekrany, Magazynie Filmowym SFP i Kulturze Liberalnej. Współpracuje z festiwalami Nowe Horyzonty i Pięć Smaków. Specjalizuje się we współczesnym kinie azjatyckim, ze szczególnym uwzględnieniem kinematografii chińskiej. Wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych w 2020 roku.

 

Lunana… Nagrody i festiwale:

2022 – Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscary – Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy (nominacja)

2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chichester (UK) – nagroda publiczności dla najlepszego filmu

2021 – Festival Cinema Africano Asia e America Latina – nagroda jury dla najlepszego filmu

2021 – Film Kunst Messe (Niemcy) – nagroda publiczności

2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Palm Springs – Nagroda jury w sekcji New Voices/New Visions, Nagroda publiczności

2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Saint-Jean-de-Luz – Najlepszy aktor (Sherab Dorji), nagroda publiczności

2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Innsbrucku – Nagroda jury (Najlepszy film)

2020 – Festiwal Filmowy CinemAsia – Nagroda publiczności

2020 – Festiwal Filmowy Hebden Bridge – Najlepszy film, Nagroda publiczności

2020 – Festiwal Filmowy w Wisconsin – Nagroda publiczności

2020 – Mountain Film Festival – Nagroda NETPAC, Nagroda jury młodzieżowego

2020 – WOW Film Festival – Nagroda publiczności


LUNANA. SZKOŁA NA KOŃCU ŚWIATA (2019)

Kino Regis, ul. Regis 1

Bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u

Organizatorzy: DKF „Maciste”, kino Regis, Miejski Dom Kultury

Działalność “DKF Maciste” współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Przejdź do treści