Scroll down

Aktualności

baner filmu najgorsze wiersze świata Aktualności, DKF Aktualności

DKF: Kryzys wieku średniego….”Najgorsze wiersze świata”

25 lutego, 2021, 19:00

DKF “Maciste” zaprasza na najnowszy film węgierskiego mistrza absurdu Gábora Reisza (znanego polskim widzom z przeboju “Sens życia oraz jego brak”) – “Najgorsze wiersze świata”.
Film jest lekką opowieścią o ciężkich problemach, czyli jak (i czy w ogóle da się) zbudować trwałą i głęboką relację we współczesnym świecie. Prelekcje przed seansem wygłosi dr Barbara Szczekała.

Przy okazji pierwszego spotkania klubowego informujemy, że można już zamawiać legitymacje członkowskie DKF na rok 2021. Cena 20 zł. Z legitymacją pojedynczy bilet na seanse w ramach DKF kosztuje jedyne 5 zł. Dodatkowo legitymacja uprawnia do ulgi na regularne seanse w kinie Regis.

Opis filmu:

Życie 33-letniego Tamása w jednej chwili staje na głowie. Rzuca go dziewczyna, w efekcie czego zdesperowany mężczyzna postanawia zamienić Paryż na rodzinny Budapeszt.

kadr z filmu najgorsze wiersze świataPowrót w dobrze znane mu rejony ma pomóc bohaterowi dojść do siebie i zapomnieć o nieszczęśliwej miłości. Swoistą terapią okazuje się dla Tamása podróż sentymentalna do czasów dzieciństwa i dorastania. Wspomnienia to nie tylko poszukiwanie różnych odcieni miłości, ale i próba zrozumienia sytuacji, w której się aktualnie znalazł. Mężczyzna szybko się przekonuje, jak wielki wpływ w kształtowaniu osobowości, tożsamości ma nasza przeszłość. Dzięki temu zaczyna uświadamiać sobie, jak skomplikowane i czasami zupełnie niezrozumiałe bywają ludzkie relacje.

Obrazując różne oblicza swojego bohatera, węgierski reżyser Gábor Reisz (jest tu też scenarzystą i odtwórcą głównej roli) tworzy uniwersalną opowieść o otaczającym nas świecie, w którym ludzie nie potrafią budować trwałych i głębokich relacji. Nie stroni przy tym od humoru, ironii czy absurdu idealnie utrzymując proporcje pomiędzy komedią a dramatem.

Reisz w postaci Tamása balansuje pomiędzy melancholią a delikatną kpiną. Bardzo zręcznie przechodzi przy tym od wizji ponurej rzeczywistości do fantazji i retrospekcji.

Wendy Ide, Screen International

Gábor Reisz – urodził się w 1980 roku w Budapeszcie. Początkowo niewiele wskazywało na to, że zostanie reżyserem. Studiował wychowanie fizyczne, by po jakimś czasie przenieść się na filmoznawstwo. W 2006 roku postanowił pójść na reżyserię filmową i telewizyjną w budapesztańskiej SZFE. W trakcie nauki zrealizował wiele filmów krótkometrażowych. Uznanie przyniósł mu pełnometrażowy debiut „Sens życia oraz jego brak” z 2014 roku, nagrodzony na festiwalach w Sofii, Turynie i Miszkolcu. „Najgorsze wiersze świata” to jego drugi pełny metraż.


Najgorsze wiersze świata /2018/
25 lutego /czwartek/ 2021, godz. 19.00
Kino Regis, ul. Regis 1
bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u
Organizatorzy: DKF Maciste /Kino Regis/ Miejski Dom Kultury

Przejdź do treści