Scroll down

Aktualności

Miles davis baner Aktualności, DKF Aktualności, Kino Jazz

DKF: KINO JAZZ – Miles Davis: Birth of The Cool

24 września, 2020, 19:00

DKF “Maciste” (24 września o godz. 19.00) zaprasza na kolejny odcinek cyklu “Kino Jazz”. Tym razem przyjrzymy się postaci Milesa Davisa – jednego z najważniejszych i najbardziej innowacyjnych muzyków jazzowych w historii. Słowo wstępne przed projekcją: Paweł Korta

Wizjoner, innowator i twórca, który na nowo zdefiniował i tchnął życie w słowo “cool”.

Cytując fragment autobiografii Milesa Davisa, film rzuca nowe światło na nasze postrzeganie tego legendarnego muzyka. Na nowo odkryte materiały archiwalne, wywiady z komentarzem historyków, oraz przyjaciół takich jak Quincy Jones, pokazują nam człowieka ambitnego i oddanego swojej pasji. Pomimo zniewag jakie miały miejsce w Stanach w czasie segregacji rasowej, nic nie było w stanie powstrzymać Davisa przed realizacją jego marzenia: stworzenia nowej formy muzycznej ekspresji. Davis pracował niczym fizyk z asystentami, aby zaimplementować eksperymenty muzyczne i rozszerzyć tony i lirykę jazzu – efekty czego są słyszalne do dziś.

Film dotyka wielu płaszczyzn życia artysty: jego miłości, relacji osobistych, uzależnień, dzięki czemu wyłania się jasny obraz Davisa jako człowieka. Był on nieustraszony, nie bał się niczego, a jego niepewność temperowana była nieprzeciętnym intelektem. Epicka biografia pokazana nam przez reżysera Stanleya Nelsona zbiera w jedną całość różne elementy życia artysty po to, aby dać widzowi pełny obraz do zrozumienia tego wspaniałego, amerykańskiego muzyka.

Po ciekawym dokumencie “Chasing Trane” – historii życia i muzyki Johna Coltrane’a, kolejny ważny film przedstawiający kreację wybitnego kreatora jazzu, trębacza Milesa Davisa. Reżyser Stanley Nelson przygotował film, który pokazuje nie tylko nieprawdopodobną charyzmę wybitnego i kontrowersyjnego muzyka, ale także oprawią tę filmową opowieść o nieznane i dotąd niepublikowane zdjęcia i nagrania. W filmie pojawiają się wybitni twórcy (Herbie Hancock, Wayne Shorter, Frances Taylor Davis, Juliette Gréco, Stanley Crouch, Farah Griffin, Gerald Early, Greg Tate, Carl Lumbly), dla których “cool” Milesa Davisa było znaczącym atrybutem i odniesieniem do własnych kreacji.

Stanley Nelson to wprawny reżyser, producent i scenarzysta, doskonale poruszający się w faktograficznej materii. Jest dzisiaj głównym kronikarzem życia Afroamerykanów, pracującym w branży dokumentalnej a jego pełnometrażowe filmy łączą przekonującą narrację i bogatą warstwę historyczną, rzucając nowe światło na znane i niedocenione aspekty amerykańskiej przeszłości. Za filmy „Freedom Riders” (2010) i „Amerykańskie doświadczenia” (1988) otrzymał prestiżowe Emmy Awards; jest także laureatem wielu nagród i odznaczeń, (m.in. medalu National Humanites przyznanego przez prezydenta Baracka Obamę).

Tym razem Stanley Nelson przedstawia giganta jazzu, ikonę światowej kultury wizjonera, innowatora i twórcę jazzu – Milesa Davisa (26.05.1926- 28.09.1991), artystę, dla którego idom „ jazz ” przestał istnieć jako forma, koncepcja i wyzwanie. Może właśnie dlatego przez prawie sześć dekad pozostawał artystą, bez którego w jazzie nie mogło wydarzyć się nic nowego. Nie zasklepił się tak jak inni wielcy w jednym stworzonym przez siebie stylu. Zawsze był w awangardzie stylistycznych zmian, rewolt brzmień, koncepcji oraz swoistych, jazzowych mód. W okresie współpracy z Charliem Parkerem sugerował ,,Birdowi” odejście od impulsywności bopu. Takie nowatorskie pojmowanie jazzu doprowadziło Milesa do przełomowych dla muzyki nagrań cool i współpracy z wybitnym aranżerem Gilem Evansem. Słynne kwintety i sextety Milesa Davisa ( z Johnem Coltrane’m, Sonny’m Rollinsem, Cannonball’em Adderleyem) stały się niedoścignionymi wzorcami modern-jazzu. Nie bez powodu flagowy album „Kind Of Blue” jest syntezą tego wszystkiego, co najpiękniej przekazano muzyką w całej historii nowoczesnego jazzu i jest dzisiaj najpopularniejszym albumem tej muzyki. Kwintet, który tworzyli muzycy młodego pokolenia: saksofonista Wayne Shorter, perkusista Tony Williams, basista Ron Carter i pianista Herbie Hancock stał się dla Milesa Davisa forpocztą kolejnych stylistycznych rewolt a zrealizowane albumy kwintetu zostały uznane przez historyków jazzu za przełomowe i najważniejsze nagrania jazzu lat sześćdziesiątych. Odtąd trębacz zaczął przemycać do swojej muzyki elementy rocka oraz coraz modniejszej elektroniki: interesowało go połączenie rockowych rytmów i brzmień ze złożonością i przestrzennością improwizacji jazzowej. Dla nowej koncepcji otoczył się nie tylko elektronicznym instrumentarium, ale dobrał także znamienitych muzyków (pianiści Herbie Hancock, Chick Corea, Keith Jarrett i Joe Zawinul, gitarzysta John McLauhlin , basista Dave Holland oraz perkusiści Airto Moreira i Billy Cobham). Album “Bitches Brew“, stał się swego rodzaju manifestację nadchodzącego elektronic – jazzu i koncepcji „fusion”, która zawładnęła jazzem przez kolejne dekady.

Miles Davis jest jednym z nielicznych jazzmanów, dla których określenie geniusz jest adekwatnym odniesieniem dla artystycznego dorobku. Należał do najbardziej porywających i sugestywnych solistów w całej historii jazzu, obdarzony był niebywałą charyzmą i intuicją, dzięki którym potrafił wyławiać największe talenty do swoich zespołów i kreować – już wspólnie- nowatorskie koncepcje . Ekscentryczność i geniusz Milesa Davisa precyzyjnie wmontowana w jazz współczesny postawiła zatem artystę w pozycji wybitnego jazzmana, kompozytora, aranżera, lidera i wreszcie jazzowego symbolu.
/Dionizy Piątkowski, Era Jazzu/

KINO JAZZ – MILES DAVIS: BIRTH OF THE COOL /2019/
24 września /czwartek/ 2020, godz. 19.00
Kino Regis, ul. Regis 1
bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u
Organizatorzy: DKF Maciste/Kino Regis/Miejski Dom Kultury/MUSICINE, KINO JAZZ


Przejdź do treści