Scroll down

Aktualności

Aktualności, DKF Aktualności

DKF: “BLISKO” Lukasa Dhonta

23 marca, 2023, 19:00

Na kolejne spotkanie filmowe zaprasza DKF „Maciste”. 23 marca br. obejrzymy nagrodzony Grand Prix na Festiwalu w Cannes oraz nominowany do Oscara film Lukasa Dhonta – „Blisko”. Prelekcję przed seansem wygłosi dr Maciej Stroiński. Początek o godz. 19.00.

[…] uderzenie, przemoc, rany, przytulenia i odepchnięcia. Cały wachlarz bliskości i oddalenia określa filmowy alfabet, którym Dhont opowiada tę złożoną historię. /Michał Piepiórka „Bliżej ekranu”/

„Blisko” porusza ważny temat rozwoju psychospołecznego młodych osób i sygnalizuje te momenty w życiu, kiedy negatywne emocje zaczynają brać nad nami górę (por. film poniżej).

kadrFilm jest niezwykle czułą opowieścią o przyjaźni dwóch 13-latków. Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić Rémiego. Nikt we współczesnym kinie nie potrafi pracować z młodymi aktorami tak, jak autor pamiętnej „Girl”– z każdego gestu, spojrzenia, wypowiedzianego słowa kilkunastoletnich aktorów bije prawda. Dhont opowiada o bezradności, która jest nieodłącznym elementem dojrzewania – któż mając 13 lat, potrafi ocenić siłę swoich uczuć i decyzji? 31-letni belgijski reżyser nikogo nie ocenia i kieruje się niezwykłą empatią, która wyróżnia tylko największych humanistów światowego kina. ”Blisko”staje się nie tylko pięknie sfilmowaną historią coming-of-age, lecz przede wszystkim uniwersalnym filmem o akceptacji swoich błędów i nauce przeżywania najtrudniejszych, najbardziej bolesnych emocji.


BLISKO (2022)

Kino Regis, ul. Regis 1

Bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u

Organizatorzy: DKF „Maciste”, kino Regis, Miejski Dom Kultury

Działalność “DKF Maciste” współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Przejdź do treści